cumhuriyet halk partisi

0 /
dingoc
ülkenin siyasi tarihinde her daim yer almış, genelde statükocu olmakla eleştirilen bülent ecevit ile sola yakınlaşsa şu an için merkezde yer alan parti. ulu önderin kuruduğu partidir ayrıca.
fani madida
türk seçmeninin %30u civarı olan sol oy potansiyelinin en önemli payını alan parti. şu an eylem ve tutumlarıyla sol parti niteliğinde olmasa da başkaca bir alternatif olmadığı kanaatiyle seçmeninden oy almaktadır.
konuşkankartal
şu günlerde siyasetten pek anlamayan,gazete,haber okumayan insanların bile chp denince en az üç tane sayılacak eleştirisi olur duruma geldi..
hatta öyle ki chp yi yerden yere vurmak,tükaka demek bir ayrıcalık bir akıl alameti haline geldi.
bundan birkaç ay evveline kadar chp yi "milliyetçi" olmakla eleştiriyorlardı..misak-ı milli sınırlarına sahip çıkmak,hukuka uygun davranmak milliyetçilik olarak eleştirildi durdu..çözüm üretmemekle,sol söylemlerden uzak durmaktan dem vuruldu..
şimdi de çözüm öneriliyor ancak kimi zatlar bunları da beğenmiyor...bunlara da kulp takılıyor.
chp nin bu ülkeyi kuran anadolu ve rumeli müdafa-i hukuk cemiyeti'nin devamı olduğunu ve bu ülkenin çıkarlarına zarar verecek hiçbirşeyi popülist yaklaşımlar uğruna kabul etmeyeceğini artık birilerinin anlaması gerekli gibi geliyor...
aslen tarih okumayan,dış dünyadan habersiz ve haberleri sadece anlatılmak istenen gibi anlayan ve her kahveden bir başbakanın çıktığı ülkemizde,bu tür durumlar pek şaşırtıcı olmasa gerek...
ama yine de içimden bu tür -haksız- eleştirileri yapanlara,gölge etme başka ihsan istemez demek geliyor....
kartalist
akepe neden iktidar sorusunun cevabıdır.

halkın yüzde atmışının muhafazakar olduğu gerçeğini ısrarla görmezden gelip,bu kesimin aşırı hassas olduğu din,başörtüsü vs konularda bıçak gibi keskin çıkışlar yapan ve yaptıkları her çıkışın akepenin hanesine puan yazdırmaktan öte gidemediğini göremeyenlerin oluşturduğu parti.

atatürkü ve atatürkçülüğü;aklın ve mantığın dışına çıkarıp putlaştıran,etkisizleştiren,halkın güncel sorunlarına çözüm bulmak yerine halkın kutsal saydığı değerlere saldıran,yaptıkları her icraatla akepe gibi din sömürücülerinin ekmeğine yağ süren,onların değirmenine su taşıyan fosil zihniyetli politikacıların politbürosuna çöreklendiği parti.
konuşkankartal
akp neden iktidarda sorusunun cevabını chp olarak görenlerin öncelikle yakın türkiye siyasi tarihini öğrendiklerinde en azından anlayabileceği partidir..
halkın yüzde altmışının ne zamandan beri muhafazakar olduğunu ve bu ülkede muhafazakarlığın da kime,neye göre değerlendirildiğini anladıklarında anlayabileceği partidir..
kendilerince adlandırdıkları gibi sözde "fosil" seviyesinden "çağdaş" seviyeye çıkartmak isteyenlerin,tükaka diyip eleştireceğine taşın altına elini koyup birşeyler yaparlarsa,gelişecek partidir..
kartalist
yöneticilerinden sonra takipçilerinin de aynı zihniyette olduklarını bir kez daha gördükten sonra,atatürkün partisinin bu ülkede asla ve asla iktidar olamayacağına içim kan ağlayarak kanaat getirdiğim partidir.

atilla ilhanın "sosyalizm ya insalcıl olacaktır ya hiç olmayacaktır" dediği gibi,"chp ya halkçı olacaktır ya hiç olmayacaktır" inancına sıkı sıkıya sarılanların başa geçtiği gün iktidara da ulaşacaklardır.o gün gelene kadar dövünmeye devam.
konuşkankartal
parti hakkındaki eleştirileri arasında atatürk'ü putlaştırmak olanların yine eleştirirken "atatürk'ün kurduğu parti" argümanını kullanarak aslında çok ta farklı yerde olmadığı partidir..
son bir senede yapılanların daha çok "halkçı" olabilmek adına yapıldığının anlaşılması ve klişeleşmiş,köşe yazarı eleştirilerinden farklı açılardan bakılması gereken partidir..
ülkenin geleceği konusunda endişeli kimselerin kan ağlama,dövünme ve yerme yerine -çalışma- yolunu seçerlerse,beraber gelişecekleri partidir..

Akrep gibisin kardeşim,
korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
Serçe gibisin kardeşim,
serçenin telaşı içindesin.
Midye gibisin kardeşim,
midye gibi kapalı, rahat.
Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
Bir değil,
beş değil,
yüz milyonlarlasın maalesef.
Koyun gibisin kardeşim,
gocuklu celep kaldırınca sopasını
sürüye katılıverirsin hemen
ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
hani şu derya içre olup
deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
Ve bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
— demeğe de dilim varmıyor ama —
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!
NAZıM HiKMET RAN
kartalist
kılıçdaroğlunun başkanlığa geçişinin sadece bir kabuk değiştirmek olduğu aslının,özünün aynen muhafaza edildiği yaşanan son türban tartışmasında bir kez daha görülmüş partidir.

ve belki de dünyada yöneticilerinin aptalca icraatlarla sıçıp-batırdığı sonra da takipçilerine ama sizde biraz elinizi taşın altına koyun diye sitem ettiği tek partidir.yeri geldiğinde oy vermenin hatta oy toplamanın bile destekten sayılmadığı partidir.bu saatten sonra ne versek tatmin olurlar acaba diye düşündüren partidir.

yanlışa değil de yanlış olanı gösterene tepki gösterilen partidir.bir tek bu noktada ampulcüler haklıdır,bal gibi statükonun partisidir.varsın yanlış olsun ama düzen korunsun,gelenek bozulmasındır.yüzde yirmi olsun ama bizim olsundur.
konuşkankartal
hazırladıkları bedelli askerlik yasa tasarısıyla bir çok kişinin daha somut takibine mazhar olmuş partidir.

http://tinyurl.com/62dh4zg
dingoc
belediyelerde seçilmiş olarak görev yapan mensuplarının milletvekili seçimlerine girmesini yasaklamış partidir. çok doğru bir karardır. belediye seçimlerinde halk size bu görevi 5 seneliğine verdi, görevi bırakamazsınız gibi bir fikir bunda etkili olmuştur
nouma
"chp bu ülkeye çivi çakmaz" konulu kahvehane muhabbetini aşmaları gerekmektedir. zira bu ülkenin inşaat sektörü durursa bütün ekonomi durur, öyle bir hale gelinmiştir. iktidara gelirlerse eğer inşaat hatta medencilik sektörüne gerekli önemi vermeli, merkez sağın bu argümanı çürütülmelidir
guti reyiz
27.03.2011'deki kongresinde milletvekili aday adaylarinin yaptiklarini görünce utandigim parti. dün tam manasiyla kemik pesinde kosan köpekleri andiriyordu kendisini göstermek isteyen milletvekili aday adaylari.

ayrica, sacma sapan bir sekilde yaptigi muhalefet nedeniyle, ''cok büyük bir etki tepki olmazsa'' 12 haziran 2011 genel seçimlerinde yine ikinci parti cikmasi kuvvetle muhtemeldir. [ybkz]swh[/ybkz]
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol