mumla aradığımız 1964 doğumlu italyan kondisyoner. 2009-2010 sezonunda gelen şampiyonluğun önemli etkenlerindendi bu adam. bi' hatırlayın 60. dakikalardan sonra şampiyon olduk resmen. bu adam gönderildikten sonra sakatlıklardan kurtulamadık, şu an 60'ta takım kondisyonu yerlerde geziyor. bir an önce geri getirilmesi gerektiğine inanıyorum.
beşiktaş'ıma geri gelse bizim açımızdan bu sezonun en önemli transferi olacağına inandığım kondisyoner.
her sakatlanan futbolcu haberinde aklıma düşen eski kondüsyonerimiz. olaydı iyiydi.
kondisyoner denince aklıma gelen ilk isim. 89. dakikada pres yapan bir takımın yaratıcısıydı.
--alıntı--

"Ben şu anda Beşiktaş'ın nasıl çalıştığını bilmiyorum. Ama bizim nasıl çalıştığımızı çok iyi biliyorum. Sakatlıklarda her şey neden olabilir. Bir sebep söylemek zor. Zemin olabilir, daha önemlisi ise idman programı sakatlıklarda etkili olabilir. Hangi kuvvette idman yapılıyor, o da çok önemli. Mustafa hoca, Cybex diye bir cihaz getirtti. Türkiye'de ilk defa biz o cihazı kullandık. Biz bunu Beşiktaş'ta çok kullandık ve bu cihaz Beşiktaş'ta var. Özellikle bağların sakatlığı açısından çok önemli bir sistem. Bu test yapıldıktan sonra bacak adeleleri arasında hangi denge olduğunu görebiliyorsun. Mesela o oyuncuya ne kadar kuvvet gerektiğini bu testten tespit ediyorsun. Kaslar arasında arasında bir oran olması gerekiyor. Bu oran düzgün olmazsa eğer özel bir çalışma gerekiyor. Bir bacak daha fazla çalışırken, bir bacak daha az çalışıyorsun. Arka adele ya da ön adeleye ne kadar kuvvet gerektiğini inceliyorsun. Bu gibi bir çok şeyin görüldüğü önemli bir test. Ona göre de özel bir program hazırlıyoruz. Biz Beşiktaş'tayken böyle çalışıyorduk. Şimdi Çaykur Rizespor'da da böyle çalışıyoruz. Kuvvet dengelemek ve sakatlık öncesi sorunları önceden görmek için bu testi yapıyoruz. İdman başlamadan 1 saaat önce futbolcular gelerek bu testi yapıyoruz. Avustralya'da çok ciddi bir araştırma yaptılar. Bu testin sakatlık riskini çok azalttığı ortaya çıktı."

"Adele ve bağ sakatlığında iki sebep olabilir. Birincisi, kuvvet eksikliği ya da dengesiz kuvvet olabilir. İkincisi ise esneme hareketlerini yeterince yapmamaktan kaynaklanır. Ancak bazı takımlarda bütün oyuncular aynı esneme hareketlerini yapıyor. Bu bene çok yanlış. Her futbolcunun kas durumu o anda aynı değildir. Bence bireysel olarak bu hareketler yaptırılmalı. Bizim zamanımızda biz bunlara dikkat ettiğimiz için fazla sorun yaşamadık."

"Bir futbolcunun sakatlanmaması için üç önemli faktör vardır. Birincisi yaptığı idmanlar, ikincisi idman sonrası dinlenme, üçüncüsü ise beslenmedir. Eğer bir futbolcu bu üç faktöre dikkat ederse sakatlık oranı en düşük seviyede olur. Ben Beşiktaşlı futbolcular ile görüştüğümde yaptıkları antrenmanı sormuyorum. Çünkü bu benim işim değil. Ben şu anda ise sadece bizim çalışma yöntemimizi aktardım."


--alıntı--