"profesör" lâkaplı 53 yaşındaki alman teknik adam. her ne kadar avrupa çapında başarısını schalke 04'ü çalıştırırken yakalasa da onu asıl efsaneleştiren özene bezene ortaya çıkardığı tsg hoffenheim isimli baş yapıtıdır demek sanırım yanlış olmaz. 1990'lı yılların başında alman futbolunun dolayısıyla her alman teknik adamın baş ucu dizilişi olan 3 5 2'nin aksine 4 4 2'yi benimsemiş ve bunda ısrarcı olmuştur. 2000'li yılların başında vfb stuttgart bünyesinde kendisini geliştirme imkânı bulurken, bunu takiben hannover 96 ve schalke 04 takımlarını çalıştırmıştır.ama asıl macera 2005 yazında schalke'den ayrılmasıyla başlar. dietmar hopp'un başkanı olduğu ve o dönem almanya'nın alt liglerinde mücadele eden tsg hoffenheim'in başına geçer ve 3000 nüfuslu bu kasaba takımını iki sene içerisinde bundesliga'ya taşır. sap isimli yazılım firmasının desteğinde ancak parayı har vurup harman savurmadan yaptığı transferlerle çok geçmeden ortalığı kasıp kavurmaya başlar. kimler yoktur ki o takımda gol makinası vedad ibisevic, sol ayağını raket gibi kullanan ve on sekiz yuvarlağı üzerinden çok kaleciyi ağlatmasıyla bilinen sejad salihovic, orta sahadaki çalışkanlığı ile parmak ısırtan luiz gustavo ve niceleri. kendisinden habersiz olarak luiz gustavo'nun bayern münih'e satılması üzerine "ayıp ettiniz dedeler" diyerek düşünmeden basar istifayı. 2011 yılında yeniden schalke 04'ün başına geçen rangnick, o sezon hafızalardan silinmeyecek fc internazionale ile karşılaşılan şampiyonlar ligi çeyrek finalinde italyan ekibine toplam yedi gol atan takımın muzaffer komutanıdır. gülümsetecek bir anektod, guiseppe meazza'daki 2-5 schalke'nin galibiyetiyle sonuçlanan maçta kısa boylu tıknaz bir brezilyalı takımının iki golüne imza atarak turun kapısını açmıştır: (bkz:eduardo gonçalves de oliveira). 2011 yılının eylül ayında sağlık sorunlarını gerekçe göstererek mavi beyazlılardan ayrılır.sadece usta bir taktisyen değil aynı zamanda gerçek bir eğitmendir ralf ragnick. kendisinin tedrisatından sadece futbolcular değil; şu an bundesligada çeşitli takımları çalıştıran hocalar da geçmiştir. ne güzel olurdu beşiktaş'ı çalıştırsa.(*)
rezalet bir adam.ayrıca shalkeden ayrılırken benim enerjim bitti, bana energier pil takın gibisinden bişeyler zırvalamıştı. Beşiktaşa gelmesi tam bir faciaya yol açabilir.

Ama asaparagas haber kanımca. Ama şakası bile kötü.
four four two dergisi ve birgün gazetesi'ne futbol yazıları yazan, tam bir bundesliga uzmanı sevgili orhan uluca'nın 2010 yılında kendisi hakkında yapmış olduğu enfes analizi paylaşmak istediğim alman teknik adam.(*)edit: sadece tahmin yürütüyorum. zannımca slaven bilic, fikret orman'ın; ralf rangnick ise ibrahim altınsay'ın aklındaki isimdi.

http://tinyurl.com/7tdtefb
beşiktaşımıza gelmesi durumunda alt yapıyı öyle bi canlandırır ki. of off.

fikret başganında başkanlığa aday olmadan önce almanya'dan pilot kulüp alacağım sözüde bence en baştan beri aklında ralf reyizin olduğunu gösterir.

hoffenheim gibi bir takımı önce 1. lige çıkardı sonra şampiyonluğa oynattı.

ralf reyizin bulduğu oyunculara bakın şimdi :

demba ba , carlos eduerdo , luis gustavo , ibisevic vs...

şimdi bu oyuncular büyük kulüplerde oynuyor.

bence gelmesi çok çok iyi olacaktır.
daha gelmeden medya sallamaya başlamış. neymiş renk körüymüş.

google'a ralf rangnick renk körü yazın hepsi 1 gün içinde olmuş haberler.

neyin peşindesin basın? ayrıca haber gerçek olsa bile sizene amına koduklarım?
başkanımızın "alman da olur bir başkası da" demesinden sonra büyük ihtimalle takımımzın başına geçecek olan teknik diektör.