korona günlükleri - 1903 Sözlük
65 yaş ve üstü çıldırmaya başlamıştı. hükümet isyan hareketinden korkuyordu. 4 mayıs 2020 da toplanacak kabine toplantısı öncesi cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın'dan "cumhurbaşkanımız müjdeli haberi" verecek minvalinde açıklamalar geliyordu. nefesler tutulmuş; yaşlı amcalar, teyzeler, nineler, dedeler güzel haberler bekliyorlardı.

9 mayıs 2020 deli taylar gibi kırlarda koşacaklar.(*)
geçtiğimiz aylarda 20'lerde açıklanan yitirdiğimiz vatandaş "sayıları" şimdilerde günlük 70 kayba ulaştı veya ttb'nin ısrarlı takibi sonucu açıklanmak zorunda kaldılar. ne olursa olsun kötü olan bu duruma alışmak ve kanıksamak oldu. bu anlamda kötü bir yerdeyiz ülke olarak.
dün içişleri bakanlığının otellerle ilgili genelgesinden sonra covid 19 da yakalanmış ve septom göstermeyen bazı yurttaşların ailelerini korumak adına kendilerini durumlarını gizleyerek otellerde karantinaya aldıkları iddaası ortaya atıldı.

hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin yüzde 70 lik kısmının özellikle büyükşehirlerde dolduğu söyleniyor...


"Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi'nde alınan karar sonrası yapılan yazılı açıklama şöyle: "İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 28.11.2020 Cumartesi günü saat 15:30'da Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında toplanmıştır. Koronavirus (Kovid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu sağlama, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılma hızını kontrol altında tutmak amacıyla Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir."

resmi anaokulu ve anasınıfları ile uygulama sınıflarında eğitim-öğretim faaliyetlerinin uzaktan eğitim yoluyla sürdürülmesine diye bir kararın çıktığı...

"bilim kurulu önerileri Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları"
Karantina yüzünden spor yapamıyorum, yetişmesi gereken birton ziyaretlerim, işlerim, toplantılarım aksamış, sosyal medyaya sarmışım..
Akıl sağlığımı korumak için her gün meditasyon yapmaktayımdır.
Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 13 Aralık koronavirüs tablosuna göre günlük test sayısı 181 bine, vaka sayısı ise 26 bin 919’a geriledi.218 yurttaşı daha kaybettik.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde koronavirüse yakalanan personel sayısı bin 575’e yükseldi...

almanya`tebbirleri 16 aralık 2020 den itibaren artıracağını açıkladı ...Almanya Thüringen’de koronavirüs önlemlerine karşı protesto gösterisi düzenlendi. Gösteriye 500’ün üzerinde kişi katıldı.
"Sokak kısıtlaması 31 Aralık Perşembe 21.00'den 4 Ocak 05.00'e kadar kesintisiz uygulanacak."

test sayısı artıkça vaka sayısıda artıyor günlük vaka sayısı 30 bin yıl sonuna kadar 450 bin kişiyi daha tespit edecekler görünen senaryo bu...

bir başka durumda önceki kısıtlamalarda minibüslere ayakta yolcu taksilerde ön koltuğa yolcu alınmayacaktı bu tebbirlerde konusu bile edilmedi...bu akşam cincindere esenlerden merter metrobüse balık istifi minibüste geldik sabah akşam durum aynı.. minibüs ve taksicilerin dokunulmazlığı var sanırım.
"Sağlık Bakanlığı bugün toplam 235 kişinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı

Son 24 saatte sadece İstanbul'da 'bulaşıcı hastalık' nedeniyle 160 yurttaş yaşamını yitirdi!"

toplu taşıma yine tıka basa insanlara ev ziyareti yapmayın deniyor insanlar işlerine gidip gelirken tıka basa yolculuk ediyor.
240 yurttaşı kaybettiğimiz 29718 yeni vakanın tespit edildiği...

“İstanbul, İzmir, Bursa'da başlayan artış trendi bütün ülkeye yayılmış durumda”(*)

bu arada trabzonspor` lular yönetim istifa diyorlar
bu sabaha türkiye gaziantep`te sanko üniversitesi özel sani konukoğlu hastanesinde sabaha karşı yaşanan patlama ve ölüm haberleri ile uyandı...

sokağa çıkma yasaklarında uyuşturucu satıcıları daha belirgin olmaya başladılar hem haberlere hemde sokağa yansıdı bu durum..

en acı olanıda gaziantep`deki hadise gaziantep fk. fenerbahçe maçı kadar gündem olmadı.
2021 Kolombiya Bisiklet Turu Koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi...

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk:“Yumruk yumruğa tokalaştığınız zaman, enfeksiyon etkeni korona virüs o elin sırtında varsa ve partiküller şeklinde de yayılan bu mikroorganizma siz de bulaştan kısa bir süre sonra elinizi, ağzınıza, burnunuza veya gözünüze değdirdiğiniz zaman ciddi anlamda bir enfeksiyon bulaş riski altında kalıyorsunuz”

AKP Elazığ Milletvekili Sermin Balık'ın Koronavirüs testi pozitif çıktı...

Ahmet Davutoğlu, Çin'den gelen yeni tip Koronavirüs (Covid-19) aşısına güvenmediğini söyledi.