kabinede devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yapan kişi. bankalar ile arası gergindir bu dönemde. son olarak 2001 krizinde bankaların batmaması için borç altına giren devletin, bankalar için ne kadar büyük bir fedakarlık gösterdiğinden bahsetmiş. iyi de o kriz içi boşalan bankalar yüzünden çıkmadı mı? kim boşalttı peki o bankaların içini be adam derler adama.
herhangi bir bakanlık alamayan şahıs. kulislerde cemaatle olan yakınlığından ötürü bakanlık verilmediği konuşuluyor.
4 Nisan 1967 tarihinde Ankara'da dünyaya gelmiş.TED Ankara Koleji'nden 1985 yılında birincilikle mezun olmuş .

"58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. Türkiye tarihinin en yıkıcı ekonomik krizlerinden olan 2001 krizinin ardından, ekonomiden sorumlu devlet bakanı koltuğuna oturduğunda 35 yaşındaydı.

58. Hükümet'te Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. 2008’de dünyayı etkileyen ekonomik kriz sonrası 2009 yılında Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı oldu. 28 Ağustos 2015’e kadar Başbakan Yardımcılığı görevine devam eden Babacan, aynı zamanda 22.,23.,24. ve 26. Dönemlerde TBMM’de Ankara milletvekilliği görevinde bulundu. 13 yıl boyunca kesintisiz bakanlık yapan Ali Babacan, son dönemlerin en uzun süre bakanlık yapmış ismi oldu."

deva partisi kurucu genel başkanı.
"Naci Ağbal'ın 130 milyar dolarlık rezerv kaybı ile ilgili araştırma talimatı verdiği için görevden alındığı duyumunu aldık" diyen siyasetçi.
" Ülkeyi yayık ayranına çevirdiniz. Çalkalayıp duruyorsunuz memleketi" diyerek halkın aklında kalacak tespitler yapmaya çalışan siyasetçi ama bir alex değil.
"Merkez Bankası bugün yine politika faizini yüzde 19'da sabit tutma kararı aldı.

Tekrar ediyorum:
Yüksek faiz sonuç,
Yüksek enflasyon sonuç,
Sayın Erdoğan sebep.

Sayın Erdoğan’ın kendi sebep-sonuç teorisi doğruysa talimatı versin ve faizi indirsin." iyi de şimdimi aklın başına geldi dediğim sözde siyasetçi.
"TRT‘ye çıkabilen tek genel başkan konuşmaya başladığından beri TL şu an itibarıyla %2 değer kaybetti.

Dürüst ve işinin ehli olan kadrolar yönetiminde Türkiye'yi bu kabustan uyandıracağız.

Enseyi karartmayalım. DEVA yönetiminde yatırım, üretim ve ihracatla yükseleceğiz."diyen siyasetçi bana pek ikna edici gelmiyor.
"Merkez bankası başkanları mevsimlik işçiye döndü" diyerek duruma kendince mizahi bir bakış açısı getirmiştir ...